תקן emv ישראל

תקן emv הוא טכנולוגיה המגבירה את רמת האבטחה בזמן תשלום בעזרת כרטיס אשראי. הטכנולוגיה פותחה על ידי חברות אשראי גדולות  (emv – europay, mastercard, visa) ונמצא בשימוש בחו"ל מזה מספר שנים. התהליך החל באירופה לפני מספר שנים, בתקופה האחרונה החלה ישראל להחיל את התקן גם אצלה. משמעות הדבר היא מהפכה בשיטת התשלום.

על פי הודעת בנק ישראל השימוש בתקן יכנס באופן הדרגתי. כבר היום מחוייבים עסקים רבים לעמוד בתנאי התקן ועד שנת 2022 יחוייבו כל העסקים לעמוד בתקן.

כרטיסי האשראי החדשים כבר מונפקים עם שבב emv בתוכם המחליף את הפס המגנטי הישן, חלקם אף מותאמים לביצוע תשלום ללא מגע. כל צרכן בוחר לעצמו את הקוד הסודי שלו.

בעת ביצוע התשלום הקונה מניח את הכרטיס במסופון האשראי ומקיש את הקוד הסודי שלו. כך כרטיס האשראי נשאר כל הזמן ברשותנו והסיכוי לזיוף הכרטיס קטן משמעותית.

טכנולוגיית nfc מאפשרת ביצוע תשלום תוך הצמדת כרטיס האשראי למסופון. בעתיד יתבצע התשלום בעזרת מכשיר הטלפון הנייד, ארנק אלקטרוני או שעו חכם. 

בהחלט! מנתונים שעולים במדינות בהן כבר משתמשים בתקן עולה כי כמות זיופי כרטיסי האשראי קטנה משמעותית! 

עסקאות שמבוצעות בכרטיסי אשראי עם פס מגנטי הינם בעלי הצפנה אחידה לכל העסקאות. בכטיס האשראי בעלי השבב כל עסקה מוצפנת בנפרד, דבר המגביר את האבטחה ומקטין את האפשרות לזיוף. 

ראשית, לוודא כי קופה רושמת או קופה ממוחשבת שברשותך מותאמת לתקן emv.

בנוסף יש לבדוק כי תוכנת הקופה תומכת בשימוש בתקן emv.

אם העסק שלך אינו מצויד בטכנולוגיה החדשה תהיה השפעה במספר נקודות:

  1. לא תוכל להשתמש באפשרויות החדשות העומדות לרשות מי שמצויד בתקן.
  2. הפסד לקוחות – לקוחות יעדיפו לשלם בחנות מאובטחת יותר.
  3. הסטת אחריות: על פי הנחיית בנק ישראל עסק שאינו משתמש בתקן החדש עלול לשאת באחריות של שימוש בכרטיס אשראי מזויף.
תקן EMV